Přihlásit odběr zpráv
Novinky v galerii
Aktuální jídelníček

Kliknutím na obrázek zobrazíte větší náhled, PDF verzi jídelníčku najdete zde.
Přehled akcí
stále platné
Podpořili nás

Projekt Podpora inovativního vzdělávání a rozvoje pedagogických kompetencí je spolufinancován Evropskou unií.


Projekt Učíme se venku - na zahradě je spolufinancován Evropskou unií.


Práce v hliněném poli® a lekce FIE jsou hrazeny z Programu celoměstské podpory vzdělávání na území Hlavního města Prahy.


Proměnu naší zahrady podpořila Nadace Proměny!


Projekt
ZKVALITŇOVÁNÍ PROCESU PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ A ROZVOJ PROFESNÍCH KOMPETENCÍ UČITELŮ 2017-19 je spolufinancován Evropskou unií.

Návod na Malajského draka

Materiál: smrková lišta 6x6mm (svislá), bambusová štěpina nebo buková kulatina průměru cca 6mm, tak pružná, aby se při ohnutí nezlomila (vyzkoušet), režná nit, lepidlo: hercules, dispercol apod., pevný provázek, papír: hedvábný, "kloboukový", "pergamenový", přinejhorším "střihový". Papír nejspíše neseženeme v potřebných rozměrech, ale v šíři 70cm nebo 1m, takže budeme muset jeho díly slepit - potah draka bude ze dvou nebo čtyř dílů.

1. Kostra draka se skládá ze svislé lišty a vodorovné kulatiny (bambusu), která je prohnutá dozadu, jako luk a vypnutá provázkem - tětivou. Vodorovnou kulatinu (bambus) prohneme dozadu jako luk a vypneme provázek jako tětivou.

2. Na vodorovné kulatině (bambusu) si označíme polovinu - tam bude křížení, prohneme ji jako luk (máme-li kulatinu, vyzkoušíme, kterým směrem se ráda prohne) a vypneme provázkem jako tětivou.

3. Svážeme provázkem "kříž" podle nákresu , vodorovná kulatina (bambus) je 1/3 delší než svislá lišta, křížení je 160mm pod vrcholem. Svislá lišta (hranol) je "uvnitř" luku - na vnitřní straně vodorovné kulatiny! Spoj ještě prolepíme lepidlem.

4. Obtáhneme kostru režnou nití - tenkám provázkem. Je vhodné provrtat konce lišt tenkým vrtákem a nit (provázek) protáhnout a po obtažení a vypnutí "zafixovat" obvázáním kouskem nitě (provázku).

5. Potáhneme draka kloboukovým nebo jiný vhodným papírem (např. na střihy) z vnější prohnuté strany - drak létá prohnutím protí větru - tedy nikoli jako "kapsu". Vytřihneme z papíru obrys draka na každé straně asi o 4cm větší - záložka, kterou přehneme přes obtahovací provázek a zelepíme. Potah nemusí být skvěle vypnutý - u tohoto typu draka je přirozené, že při letu se v potahu tvoří "kapsy". Potah je vhodné zpevnit přelepením další vrstvy kolem středního úvazu a v rozích.

6. Přivážeme úvaz - na střední křížení - protáhne se otvorem v potahu a na spodní konec svislé lišty - tady může být vyvrtaný otvor na ůvaz a na ocas.

7. Vyvážíme draka tak, aby při držení za úvaz se dolní konec svislé lišty dotýkal podlahy a lišta sama svirala s podlahou úhel 15-30 stupňů. Je dobré si na úvazu vyvázat několik oček - čím slabší vítr, tím by úhel měl být menší.

4. Pokud drak létá hodně neklidně je možné ho doplnit krátkým ocasem. Kdo si chce šetřit nervy při rozmotávání místo "bábrlat" použije proužek papíru (cca 5m).


© Fakultní mateřská škola se speciální péčí
Arabská 681, 160 00, Praha 6
webmaster