Zde je historie proměny zahrady během etapy 2014-15. Vzhledem ochraně osobních údajů baly velká část fotografií odstraněna, jsou ponechány alespoň textové záznamy. Poměrně velkou část prací na proměně zahrady jsme realizovali během pravidelných brigád. Historii prací provedených za brigád rodičů a dětí na naší zahradě najdete na samostatné stránce. Přehled je seřazen chronologicky "obráceně", od nejnovějšího k nejstaršímu.
Poslední pracovní den dobrovolníků na naší zahradě se konal 11. června 2015. Tento den byl ve znamení dokončovacích prací na kutišti na malé zahradě, pod lípou a v přilehlém tunelu v křoví. Také jsme upravili "hlínoviště", kde si mohou děti dloubat do hliněného povrchu.
Po dvě dopoledne na naší zahradě pracovalo 17 dětí ze sedmé třídy ZŠ Marjánka, která v tu dobu procházela rekonstrukcí. Spolue s dětmi jsme vypleli nově založený remízek a vysetou pohanku na poli, zalili jsme byliny ve dvorečku a vysázené stromy v lese i keže v remízku, do "LESA" jsme odnesli a bezpečně uložili dva akátové kmeny jako herní prvek - na přelézání.
21. května byla namontována pumpa a děti si hned vyzkoušely pumpování.
Michal "Micl" Novotný vytvořil ve dvorečku velkou betonovou nádrž na vodu, která bude nejen nádrží vody k zalévání bylinek ve dvorečku, ale také herním prvkem: mořem pro lodičky i brouzdalištěm.
17. dubna a 18. dubna během jarní brigády Michal "Micl" Novotný osadil lavici kolem jabloně a velký pracovní / jídelní stůl ne velké zahradě.
Během dubna firma pana Ladislava Soukupa provedla množství dalších zahradnických prací: byly osety plochy trávníku poškozené stavbou, pole u kraje lesa bylo oseto pohankou a vysázeny rané brambory, na malé zahradě bylo vysázeno 12 malých třešní a višní a tak byl založen třešňový sad, rovněž na malé zahradě byly vysazeny další dva duby od odboru životního prostředí m.č. Praha 6, v jedlé divočině vznikl kruh kamenů pro konání komunitního kruhu na zahradě, ve dvorečku byly upraveny a osázeny záhony bylin a další a další práce.
Desátého dubna Ladislav Soukup zasadil jabloň, která má být dominantou nového dvorečku - důležitého shromažďovacího prostoru pro celou školu. K této příležitosti sázení jabloně ve dvorečku zorganizovali malou slavnost: děti z každé třídy stromu přáli dostatek všeho, co strom potřebuje a symbolicky ho zalili.
V březnu 2015 na naší zahradě pracovala skupina dobrovolníků, kterou zajistila Nadace Proměny. Díky dobrovolníkům jsme odvezli zeminu ze skládky pod lípou na malé zahradě a částečně zasypali jámu pro jabloň ve dvorečku, částečně jsme vyčistili a upravili prostor pod lípou a zaryli do země kraj geotextilie v prostoru kutiště.
V únoru a březnu byl dvoreček srovnán, upraven povrch, realizována drenáž, osazeny skruže budoucí pumpy, vybetonována opěrná zídka záhonů, připravena velká jáma na jabloň.
Po debatách nad finanční únosností pokračování ve vrtání studny, jsme se rozhodli nechat vrt ještě prohloubit i za cenu vyšších nákladů. 19. února tedy došlo k prohloubení vrtu na cca 60m, na vodu se narazilo v 52 metrech.
V únoru proběhl první vrt na místě, které již před tím studnař označil. Přestože vrt dosáhl až do hloubky 50m vodu se nalézt nepodařilo.
Ještě v prosinci 2014 začala firma Klimava zakládat dvoreček. Začaly práce pomocí mechanizace: snížení terénu, převozy hlíny, bourání chodníků.
V prosinci provedl zahradník a školkař pan Liska odborné vyjmutí s odvoz dvou japonských javorů, které rostly ve skalce, kde měl vzniknout dvoreček. Oba javory jsme věnovali tzv. za odvoz, protože nám šlo především o jejich přežití. Podobně jsme část ostatních keřů věnovali komunitní škole Zěměkvítek
16. října na naší zahradě pracovalo 15 dobrovolníků, které zajistila Nadace Proměny. Pod vedením pana Ládi Soukupa vykopali zhruba polovinu zóny budoucího "KUTIŠTĚ" a zeminu odvozili přes celou zahradu do jámy po kamínkovišti v "JEDLÉ DIVOČINĚ", vyklučili náletové keře u plotu nad kutištěm, kde má být herní dřevěný plot.
Bezprostředně po brigádě, během níž jsme strhli porost svahu mezi velkou a malou loukou na velké zahradě, začal Ladislav Soukup pracovat na osázení remízku. Na svah byly navezeny kameny, které zbyly ze skalky a začala výsadba dvou borovic lesních a keřů: bezu černého, mahalebky, trnky, šípkové růže, mišpule a hlohu. V remízku tak jsou kameny jako skrýše, kameny na nichž vznikne louže, kamenné "moře" k přelézání. Prostor, kde bývaly schody zůstal volný - zde vznikne klouzačka.
Díky Benefičnímu festivalu na naši zahradu připlul nový herní prvek: loď s příběhem.
Práce na naší zahradě začaly zakládáním "LESA". Pan Ladislav Soukup a jeho spolupracovníci, strhli staré přístřešky na konci zahrady, odvozili kačírek z kamínkoviště a zasadili stromy a keře, které časem vytvoří les na "divoké" třetině velké zahrady. Z této fáze bohužel prakticky nemáme fotodokumentaci prací.
Benefiční festival "DU NAZAHRA DU" na podporu naší zahrady zorganizoval akční tým rodičů; při jeho organizaci pomáhali všichni učitelé a více než 50 rodičů dobrovolníků, kteří zajištovali přípravu akce, občerstvení, pořadatelskou službu a doprovodný program pro děti: vaření, tvorbu placek, rytí do ytongu, taneční dílnu atd...
Vystoupily hudební skupiny, ve kterých hrají někteří z rodičů naší školy: Tatabojs ve třech, Hm.., Střídmí klusáci v kulisách višní, Doubravánek, Klec, hrálo Divadlo dobré kávy, proběhla výstava tandemu Kámoš a Kámoš, promítal se animovaný film dětí z červeného oddělení a tichá aukce předmětů poskytnutých rodiči a tisků linorytů našich dětí.
Festival navštívilo přibližně 500 diváků, výtěžek z prodeje vstupenek, občerstvení, triček a tiché aukce činil nakonec cca 80.000,- Kč, tyto prostředky spravoval Klub rodičů a byly použity na financování dřevěných herních prvků realizovaných Michalem Novotným.